ENERGIÁVAL TELVE A TE SIKEREIDÉRT

 

Categorías

BCAA

BCAA a leucin, izoleucin és valin formájában elágazó láncú aminosavakat tartalmazó termékkategória (BCAA-k). Ezek az aminosavak az esszenciális aminosavak közé tartoznak, ami azt jelenti, hogy a szervezet nem tudja őket saját maga előállítani. Ezért fontos, hogy a táplálékokkal vagy szükség esetén étrend-kiegészítőkkel pótoljuk őket. Ezt követően a szervezet ezeket az aminosavakat fehérjévé alakítja át, amely az izomszövet alapvető építőanyaga, valamint elengedhetetlen az izomszövet növekedéséhez és regenerációjához is.

A BCAA-k önmagukban is gyorsan emészthetők, így fizikai aktivitás során is szolgálhatnak energiaforrásként. Ez lehetővé teszi számukra, hogy megkíméljék az izomtömeget az energia elégetésétől, ez járul hozzá a BCAA-k antikatabolikus hatásaihoz. A BCAA-tartalmú kiegészítők ezért nagyon jók minden sportkedvelő ember számára. Különösen hasznosak azonban az állóképességi futók, kerékpárosok és más sportolók számára, akik nagy intenzitású edzéseket végeznek. Ennek ellenére azok is értékelni fogják, akik az izomtömeg fenntartását és növekedését szeretnék biztosítani.


Hogyan válasszunk megfelelő BCAA-t?

A BCAA-kat tartalmazó termékek különböző arányban tartalmaznak leucint, izoleucint és valint. Általában az arány 4:1:1 vagy 2:1:1, ahol a legnagyobb rész a leuciné. Ez azért van így, mert ez kapcsolódik a legszorosabban az izom fehérjeszintézishez (MPS). A három BCAA közül ez büszkélkedhet a legnagyobb anabolikus hatással. A különböző étrend-kiegészítők különféle formái közül válogathatsz, mint például tabletta, por vagy élénkítő koffein-, zsírégető- és vitamintartalmú RTD ital. Később délután vagy este választhatsz egy RTD koffeinmentes italt vitaminokkal és cinkkel.

Mikor és hogyan szedjük a BCAA-kat?

A BCAA-k tulajdonságaiknak köszönhetően széleskörűen felhasználhatók. Mint már említettük, gyorsan emészthetőek, és edzés közben energiaforrásként használhatók a dolgozó izmok számára. Testmozgás után pedig az edzés utáni étrend csodálatos kiegészítője fehérje italokhoz, hogy még jobban támogassák az izmok regenerálódását és növekedését. Napközben a BCAA-k jók az ivóvíz ízesítésére is. A szokásos adag mennyisége 2 - 10 g között mozog, de a teljes napi mennyiség nem haladhatja meg a 20 g-ot. Fogyaszthatók önmagukban, vagy más vitaminokkal kombinálva is esszenciális aminosavakkal, vagy egyéb komplex termékekkel keverve.

Ha többet szeretnél megtudni a BCAA-król, olvassa el cikkünket: BCAA-k és hatásuk a szervezetre.

 AMINOSAVAK

Aminosavak egy aminosavakat tartalmazó termékkategória, amelyek minden fehérje alapvető építőkövei, az izmok és más testszövetek pedig fehérjékből állnak. Az aminosavak számos alapvető funkciót töltenek be a szervezetben, beleértve a hormonok és enzimek termelését. Ezek elengedhetetlenül fontosak az izomtömeg növekedéséhez és regenerálódásához, az emésztéshez, a tápanyagok felszívódásához és sok más fontos folyamathoz.


Kiknek valók az aminosavak?

Minden egyes aminosavnak megvan a maga speciális szerepe a szervezetben, ezért is készül belőlük étrend-kiegészítő. Van köztük olyan, mint például a BCAA, ami elsősorban a regenerálódást szolgálja, sőt, edzés közben energiaforrásként is jó. Mások az izomtömeg építésére valók. Ez az EAA kategóriáját takarja, ahová a BCAA is tartozik. Ezeket elsősorban olyan egyéneknek szánják, akik az izomtömegük növekedését és védelmét szeretnék maximalizálni. Egyéb aminosavak, mint például az arginin vagy a citrullin, az izmok vérkeringéséhez köthetők, ami javíthatja az általános sportteljesítményt.

Az aminosavakban gazdag étrend-kiegészítőknek a sport és a testmozgás területén kívül is van hasznuk. A teanin a koffeinnel például szinergikus hatásba lép, így az a hatását fokozatosabban fejti ki. A karnozin, amely természetes módon az izmokban és az agyban fordul elő, antioxidáns tulajdonságai miatt értékelik. A tirozin hozzájárul a pajzsmirigy hormonok szintéziséhez, valamint az adrenalin vagy a dopamin szintéziséhez. Az aminosavak így alkalmasak sportolók és más olyan emberek számára, akik kifejezetten valamelyik egészségügyi területet szeretnék támogatni.

Az aminosavak osztályozása

Az aminosavakat leggyakrabban két csoportra osztják: esszenciális és nem esszenciális.

  • Az esszenciális aminosavakat a szervezet nem tudja természetes úton előállítani, ezért azokat táplálékból és étrend-kiegészítőkből kell bevinni.
  • A nem esszenciális aminosavakat az egészséges emberi szervezet általában képes magától előállítani. Egyes esetekben azonban néhányuk nélkülözhetetlenné válhat, és külső forrásból kell őket biztosítani. Ez főként a növekedés időszakában fordul elő, amikor intenzív stressz ér bennünket, vagy ha megterhelő sporttevékenységekkel terheljük a testet.

A komplex étrend-kiegészítők általában mindkét kategóriából tartalmaznak aminosavakat, hogy a lehető legszélesebb spektrumú jótékony hatást érjék el. Összesen 8 esszenciális aminosav van, amely csoportot gyakran "EAA"-ként rövidítenek, és az ide sorolt termékek célja, hogy segítsenek fenntartani ezeknek a létfontosságú anyagoknak a megfelelő szintjét a szervezetben.

A BCAA kategória olyan termékeket foglal magában, amely elágazó láncú aminosavakat kínál. Pontosabban, ebbe a csoportba tartozik a valin, a leucin és az izoleucin. Ezek előnye, hogy fogyasztásuk után általában sokkal gyorsabban lebomlanak, ami azt jelenti, hogy energiaforrásként szolgálhatnak az éppen dolgozó izmok számára. Épp emiatt népszerű megoldás az izomtömeg edzés közbeni védelmére, mivel a szervezet nem bontja le az izomszövetet az energiaellátáshoz (katabolikus folyamat). Sőt, inkább fokozza az izomregenerációs folyamat (anabolikus folyamat) hatékonyságát, ha edzés utáni összetevőként fogyasztjuk, például egy fehérjeitalban.

Az arginin és a glutamin szintén fontos aminosavak, és nem csak a sportolók számára. Gyakran átkerülnek a nélkülözhetetlen kategóriába, mivel a megerőltető fizikai aktivitás hatására szintjük radikálisan lecsökkenhet, ami azt jelenti, hogy pótolni kell őket. Az arginin a szervezetben a nitrogén-oxid (NO) termelés kulcsfontosságú összetevője. Közvetlenül részt vesz az értágulásban és a megfelelő vérkeringésben, ami úgy jelentkezik, hogy az oxigén és más tápanyagok hatékonyabban jutnak be az izmok munkája során. A glutamin viszont az emésztőrendszer és az immunrendszer sejtjeinek energiaforrása.

Az egyéb aminosavak segíthetnek optimalizálni a cisztein, tirozin vagy a glicin bevitelét. Az aktív egyének különösen értékelni fogják a citrullin-malát, amely a szervezetbe jutva argininné alakul át, hozzájárulva a hatékonyabb vérkeringéshez, ez pedig fokozhatja a sportteljesítményt. Ezek mindegyike fogyasztható kapszula, tabletta vagy por formájában, amely edzés előtti vagy utáni turmixként is jó.

Ha többet szeretnél megtudni az aminosavak hatásairól, olvasd el a cikkünket Aminosavak: Osztályozásuk, Funkciójuk a Testben, Hatásuk a Sportteljesítményre és a Legjobb Forrásaik.